Berita

Bagaimana Spesifikasi Benang Selimut Membentuk Kelembutan, Rupa dan Prestasi Fabrik

Update:28-10-2026
Abstract: Panduan spesifikasi benang selimut Dua kilang selimut memesan benang poliester 300 denier yang sama p...
Panduan spesifikasi benang selimut
Dua kilang selimut memesan benang poliester 300 denier yang sama pada minggu yang sama. Satu menerima 300D/96F, satu lagi menerima 300D/576F. Selimut kedua melabuhkan dan memampatkan seperti bulu, yang pertama terasa padat dan seperti kertas, dan kedua-dua invois membawa angka penafi yang sama.

Jurang itu bukan kecacatan pengeluaran. Ia adalah hasil spesifikasi. Tingkah laku benang selimut ditetapkan oleh sekumpulan nombor yang saling bergantung, dan kiraan filamen hanyalah yang paling mudah untuk dirasai. Logik yang sama berlaku melalui loteng, kedalaman warna, pilling, dan cara selimut menjaga tiga puluh cucian domestik.

Definisi
Spesifikasi benang selimut ialah set parameter yang boleh diukur yang mengawal bagaimana benang berkelakuan pada mesin dan dalam selimut siap: ketumpatan linear dalam denier atau dtex, kiraan filamen, denier setiap filamen, pengecutan kelim, aras jalinan, pengecutan air mendidih, ketabahan, pemanjangan semasa putus, pengambilan laluan minyak dan warna.

Baca spesifikasi benang selimut dan anda sedang membaca satu set pertukaran. Tolak satu parameter ke arah kelembutan dan satu lagi bergerak ke arah pilling. Bahagian di bawah berfungsi melalui perkara yang dilakukan oleh setiap parameter, di mana had praktikal terletak dan nilai mana yang tergolong dalam pesanan pembelian.

Denier setiap Filamen, Bukan Total Denier, Tetapkan Kelembutan Selimut

Kelembutan dalam selimut dikawal terutamanya oleh denier per filamen, atau dpf. Pada jumlah 300 penolakan yang berterusan, bergerak daripada 96 filamen pada 3.13 dpf kepada 576 filamen pada 0.52 dpf mengurangkan kekukuhan lenturan setiap filamen individu sebanyak kira-kira 97 peratus.

Mekanismenya adalah geometri. Skala diameter filamen dengan punca kuasa dua dpf, dan daya yang diperlukan untuk membengkokkan skala filamen dengan kuasa keempat diameter itu, jadi kekakuan lentur menjejaki dpf kuasa dua. Potong separuh dpf dan filamen menjadi empat kali lebih mudah untuk dibengkokkan; bergerak dari 3.13 kepada 0.52 dpf dan perubahannya mencapai faktor 36.

0.52 dpf
300D/576F, tangan mewah, langsir tertinggi
3.13 dpf
300D/96F, tangan teguh, daya tahan tertinggi
0.9 dpf
Ambang gentian mikro, bersamaan dengan 1 dtex mengikut definisi CIRFS
Kekakuan lentur filamen relatif oleh penolakan setiap filamen
0.52 dpf 2.7 1.00 dpf 10.2 2.00 dpf 40.8 3.13 dpf 100
Diindeks kepada 3.13 dpf pada 100, diperoleh daripada hubungan lenturan kuasa keempat antara diameter filamen dan kekakuan.

Kiraan filamen juga memacu penutup dan loteng terma

Filamen yang lebih halus membungkus lebih banyak luas permukaan dan saluran udara yang lebih halus ke dalam keratan rentas benang yang sama, itulah sebabnya selimut 0.52 dpf memerangkap lebih banyak udara pegun setiap gram daripada selimut 3.13 dpf dengan berat yang sama. Pertukaran adalah mekanikal: apabila dpf jatuh, rintangan terhadap kelesuan lentur jatuh bersamanya, dan risiko pilling meningkat melainkan ketabahan dipegang pada 3.5 cN/dtex atau lebih tinggi.

  • 0.4 hingga 0.9 dpf: tangan mewah seperti kasmir. Tentukan ketabahan pada 3.5 cN/dtex atau lebih tinggi untuk memastikan pil terkawal.
  • 1.0 hingga 1.5 dpf: tangan selimut lembut standard dan keseimbangan kelembutan terbaik terhadap rintangan lelasan.
  • 1.6 hingga 2.5 dpf: tangan yang segar dengan pemulihan mampatan yang lebih tinggi, sesuai untuk selimut tenunan rata dan penggunaan hospitaliti.
  • Melebihi 2.5 dpf: permukaan yang kukuh seperti bulu dengan rintangan lelasan paling kuat dan tirai yang paling sedikit.
Spesifikasi yang hanya menamakan jumlah denier menyebabkan tangan terasa tidak terurus. Denier per filamen ialah nombor yang menentukan sama ada pelanggan menerangkan produk sebagai lembut atau seperti calar.
Blanket Yarns Manufacturers Pengeluar Benang Selimut Spesifikasi Produk Parameter Teknikal Lihat Produk →

Penampilan Datang Dari Empat Pilihan Spec, Bukan Dari Kemasan

Kilauan, penutup, dan kedalaman warna ditentukan sebelum selimut mencapai garisan penamat. Empat parameter benang mengawal cara produk siap dibaca di bawah cahaya: bentuk keratan rentas, kandungan delustrant, tahap jalinan dan laluan pencelupan.

Parameter benang selimut berkaitan penampilan dan kesan visualnya pada selimut siap.
Spesifikasi Pilihan biasa Kesan pada selimut siap
Keratan rentas Bulat, trilobal, berongga Bahagian bulat menyerakkan cahaya dan membaca matte; bahagian trilobal mengembalikan lebih cahaya dan mengangkat kilauan; bahagian berongga menambah pukal pada berat kain yang lebih rendah
Delustrant, titanium dioksida Cerah hampir 0.03 peratus, separuh kusam hampir 0.3 peratus, penuh kusam hampir 2 peratus Kandungan delustran yang lebih tinggi menghilangkan silau dan menghasilkan permukaan matte seperti bulu yang menyembunyikan tanah
Jalinan NIM pada nod hampir sifar setiap meter, SIM berhampiran 40, HIM pada 60 atau lebih Jalinan rendah membuka longgokan dan boleh kelihatan tidak rata; jalinan tinggi mengetatkan benang dan mengurangkan loteng
Pengecutan kelim 3 hingga 6 peratus, diukur kepada ASTM D4031 Lebih banyak kelim membina penutup dan tekstur visual yang lebih lembut; kelim yang berlebihan menghasilkan permukaan berbatu
Laluan warna Pakej-dicelup atau dope-dicelup, juga dipanggil penyelesaian-dicelup Benang yang dicelup penyelesaian memegang ISO 105-C06 gred 4 hingga 5 melalui pembasuhan dan menghilangkan hanyutan teduhan lot-to-lot

Hanyutan teduhan ialah kegagalan penampilan yang kelihatan terakhir dan kos yang paling tinggi. Lot yang dicelup pakej boleh memindahkan separuh gred antara kelompok pewarna, dan peralihan menjadi jelas apabila dua selimut daripada kelompok yang berbeza diletakkan bersebelahan. Benang yang dicelup larutan membawa pigmen di dalam polimer, jadi perbezaan warna lot-ke-lot biasanya disimpan dalam Delta E 1.0.

Semak

Kilauan ialah keputusan pencahayaan, bukan gred kualiti. Benang cerah trilobal yang ditentukan untuk paparan di bawah pencahayaan 3,000 K hangat boleh kelihatan sintetik, manakala benang yang sama berbunyi sebagai premium di bawah lampu bilik pameran yang lebih sejuk. Padankan keratan rentas dengan cahaya tempat selimut akan dijual.

Polyester DTY Yarns Suppliers Pembekal Benang DTY Poliester Spesifikasi Produk Parameter Teknikal Lihat Produk →

Sasaran Prestasi Anda Boleh Tulis Dalam Pesanan Belian

Benang selimut yang memenuhi ISO 2060 untuk ketumpatan linear, ISO 2062 untuk sifat tegangan dan ASTM D4031 untuk pukal akan menahan ketinggian cerucuk, menahan pilling dan mengekalkan dimensinya melalui pencucian berulang. Ketiga-tiganya adalah ukuran peringkat benang, jadi ia boleh disahkan sebelum selimut tunggal dikait.

Kaedah ujian peringkat benang dan nilai sasaran untuk spesifikasi benang selimut.
Harta benda Kaedah ujian Sasaran benang selimut biasa
Ketumpatan linear ISO 2060 Dalam 2 peratus penafian nominal
Kecekalan dan pemanjangan ISO 2062 atau ASTM D2256 3.5 hingga 4.2 cN/dtex, pemanjangan 20 hingga 30 peratus
Pukal dan kelim ASTM D4031 Pengecutan kelim between 3 and 6 percent
Pengecutan air mendidih 30 minit pada suhu 95 hingga 100 darjah Celsius Di bawah 4 peratus, di bawah 2 peratus untuk gred pengecutan rendah
Lelasan ISO 12947-2 Martindale Tiada pecahan selepas 25,000 gosok pada 12 kPa
Pilling ASTM D4970 Gred 4 atau lebih baik selepas 2,000 gosok
Ketahanan warna untuk mencuci ISO 105-C06 Gred 4 minimum, gred 4 hingga 5 apabila larutan dicelup
Kandungan formaldehid Oeko-Tex Standard 100 16 mg/kg untuk selimut bayi Kelas I, 75 mg/kg untuk Kelas II

Di mana kelembutan dan ketahanan menarik ke arah yang bertentangan

Konflik jarang muncul sebagai kegagalan lelasan. Ia muncul sebagai pilling, kerana filamen halus dengan hayat lentur rendah berhijrah ke permukaan dan membentuk bebola kabur lama sebelum longgokan haus. Beralih daripada 0.5 dpf kepada 1.2 dpf lazimnya meningkatkan prestasi pilling Martindale dengan gred penuh sambil menelan kos kelembutan awal yang boleh diukur.

Benang selimut 1.0 hingga 1.5 dpf dengan ketabahan pada 3.8 cN/dtex atau lebih tinggi memenuhi kedua-dua keperluan kelembutan dan ketahanan, itulah sebabnya jalur ini mendominasi pengeluaran selimut poliester komersial.

Apabila selimut perlu membawa tuntutan berfungsi pada label, seperti perlindungan antibakteria untuk tekstil penjagaan kesihatan atau tingkah laku antistatik untuk peralatan tempat tidur dalam iklim kering, bahan tambahan atau campuran membawa sifat tersebut dan julat dpf perlu diuji semula untuk pil sebelum spesifikasi dibekukan.

Functional Yarn Manufacturers Pengeluar Benang Berfungsi Penyepaduan Prestasi di Peringkat Benang: Sifat fungsional direkayasa ke dalam benang — melalui pengubahsuaian polimer, reka bentuk keratan rentas gentian atau gabungan bahan tambahan... Lihat Produk →

Menulis Spesifikasi Benang Selimut dalam Lima Langkah

Bina spesifikasi ke belakang dari selimut siap. Betulkan berat kain dan tolok mesin dahulu, kemudian kerjakan melalui seni bina filamen, kelim, pengecutan dan warna.

  1. Betulkan berat dan tolok kain. Selimut Raschel 380 gram setiap meter persegi pada tolok 12 dan lontaran rajutan bulat 250 gram setiap meter persegi memerlukan kiraan benang yang berbeza sebelum sebarang keputusan lain penting.
  2. Tetapkan dpf dari tangan sasaran. Selimut runcit mewah terletak pada 0.5 hingga 1.0 dpf, selimut lembut arus perdana pada 1.0 hingga 1.5 dpf, dan selimut rata tahan lama pada 1.6 hingga 2.5 dpf.
  3. Padankan kelim dan jalinan pada mesin. Mengait meledingkan berkelajuan tinggi bertolak ansur dengan benang HIM pada 60 atau lebih nod jalinan setiap meter; benang NIM berjalin rendah tergolong pada peralatan tenunan yang lebih perlahan.
  4. Kunci pengecutan ke laluan penamat. Mengeringkan dan memberus menolak pengecutan lebih tinggi, jadi nyatakan pengecutan air mendidih di bawah 2 peratus apabila selimut menerima kemasan basah yang panas.
  5. Namakan kaedah ujian pada pesanan. ISO 2060, ISO 2062, ASTM D4031 dan ISO 105-C06 menukar perihalan menjadi syarat kontrak yang boleh dikuatkuasakan.
Setiap parameter dalam spesifikasi benang selimut adalah keputusan kos serta keputusan kualiti. Kiraan filamen meningkatkan kos berputar, kelim meningkatkan kos penteksunan, dan pencelupan larutan menghilangkan keseluruhan langkah pemprosesan basah.

Apakah Pesanan Belian Benang Selimut Yang Biasanya Ditinggalkan

Kebanyakan pertikaian kualiti selimut menjejak kembali kepada parameter yang tidak pernah ditulis dan bukannya kepada benang yang rosak. Ketumpatan linear dan warna lazimnya ditentukan; pengambilan minyak, jalinan, pengecutan dan toleransi lot biasanya tidak.

Biasanya atas pesanan
  • Jumlah penafi, contohnya 300D
  • Kiraan filamen, contohnya 576F
  • Rujukan warna atau nombor lorek
  • Berat bungkusan dan bentuk penggulungan
Selalunya hilang
  • Pengambilan minyak, biasanya 0.8 hingga 1.5 peratus
  • Tahap jalinan dalam nod per meter
  • Had pengecutan air mendidih
  • Toleransi warna banyak-ke-banyak

Pengambilan minyak ialah contoh paling jelas bagi nombor yang hilang. Benang yang dihantar pada kemasan 0.4 peratus berjalan ketat dan menghasilkan statik pada pengait berkelajuan tinggi, manakala benang pada 2.0 peratus terasa berminyak dan boleh mengotorkan selimut pucat. Jalur bertulis 0.8 hingga 1.5 peratus menghalang kedua-dua kegagalan tanpa sebarang kos.

Sebelum menetapkan nombor dengan pembekal baharu, sahkan cara benang dipintal, bertekstur dan set haba. Zhejiang Hengyuan Chemical Fiber Group Co., Ltd. menetapkannya pembuatan struktur dannya pusat penyelidikan dan pembangunan di tapak yang sama, di mana parameter penteksanan dan penetapan haba biasanya dikawal.

risiko

Spesifikasi benang selimut hanya boleh dikuatkuasakan apabila kaedah ujian dinamakan. Kecekalan tidak bermakna tanpa ISO 2062 atau ASTM D2256, dan pengecutan tidak bermakna tanpa suhu dan masa tinggal yang dinyatakan.

Jawapan Terus mengenai Spesifikasi Benang Selimut

Apakah penafi setiap filamen yang membuatkan selimut terasa paling lembut?

Antara 0.5 dan 1.0 dpf. Di bawah 0.9 dpf, filamen layak sebagai gentian mikro di bawah definisi CIRFS, dan ketabahan kemudiannya perlu kekal pada 3.5 cN/dtex atau ke atas untuk mengekalkan pil di ASTM D4970 gred 4.

Adakah kiraan filamen yang lebih tinggi sentiasa menghasilkan selimut yang lebih baik?

Tidak. Di atas kira-kira 576 filamen pada 300 denier, kelembutan bertambah rata manakala kos putaran, kepekaan ketegangan dan risiko pilling terus meningkat. Siling praktikal untuk kebanyakan program selimut terletak pada 0.5 dpf.

Bagaimanakah pembeli boleh mengesahkan spesifikasi benang selimut sebelum pengeluaran pukal?

Uji tiga lot pengeluaran terhadap ISO 2060, ISO 2062 dan ASTM D4031, kemudian rajut selimut sampel 1 kilogram dan basuh lima kali pada suhu 40 darjah Celsius. Kehilangan ketinggian cerucuk melebihi 5 peratus biasanya menandakan masalah pengecutan atau kelim.

Bolehkah satu benang selimut poliester lembut dan tahan lama pada masa yang sama?

Ya, di dalam tetingkap yang ditentukan: 1.0 hingga 1.5 dpf, ketabahan pada 3.8 cN/dtex atau lebih tinggi, pengecutan kelim 3 hingga 5 peratus, dan pengecutan air mendidih di bawah 2 peratus.

Data ujian mengalahkan rasa tangan sampel. Tiga lot nombor yang disahkan meramalkan prestasi selimut jauh lebih dipercayai daripada satu swatch lembut yang dilalui di sekitar bilik mesyuarat.
Spesifikasi benang selimut ialah rantai, bukan senarai. Seni bina filamen menetapkan tangan, kelim menetapkan penutup, pengecutan menetapkan ketinggian cerucuk selepas dicuci, dan laluan warna menetapkan tempoh naungan bertahan. Tentukan selimut yang telah siap dahulu, dan setiap nombor diletakkan di belakangnya.